صفحه اصلي
اخبار
اخبار نهاد کتابخانه‌های عمومی
البوم
بازديدها
تصوير ها
رضوی
رمضا
زمان ديجيتال سرور
شعار سال
فراخوان
کتاب ماه
گزارش تصویری
لینک های نهاد
مطالعه مجازی
منو
موسیقی
نشست کتاب خوان
نهاد ها و سازمانها
ورود كاربران
اخبار
1397/7/7 شنبه برگزاری جلسه نقد و بررسی کتاب برگزار شد: «عمود 1400» به مناسبت ماه محرم کتاب «عمود 1400» نوشته علی اکبر والایی، از سری کتابهای کتاب ماه در کتابخانه پانزده خرداد خوی نقد و بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان آذربایجان غربی، علی علیزاده مسئول کتابخانه عمومی پانزده خرداد شهرستان خوی از برگزاری جلسه نقد کتاب «عمود 1400» نوشته علی اکبر والایی بمناسبت ماه محرم خبر داد.

وی گفت: نقد یعنی اهمیت به کتاب و نویسنده اثر؛ ناقد اگر با انصاف مطلب را بررسی کرده و ژرف‌نگر باشد نقاط ضعف و قوت را بگوید بالاترین و ارزشمندترین کمک را به نویسنده انجام داده البته سعه صدر قطعاً باید در همه اهل علم وجود داشته باشد.

در این مراسم ابتدا زینب چراغی منتقد کتاب، درباره سابقه کاری نویسنده و دلایل انتخاب عنوان کتاب، از زبان نویسنده بیاناتی را ارائه نمود: از دلایل انتخاب عنوان کتاب این بوده که تیرک چراغ‌هایی که از نجف تا کربلا وجود دارد ۱۴۰۰ تیرک است به عبارت دیگر، تیرکی که به بارگاه سیدالشهدا (ع) ختم می‌شود «تیرک ۱۴۰۰» نام دارد، دوم اینکه از حادثه عاشورا حدود ۱۴۰۰ سال می‌گذرد و آخر اینکه ۱۴۰۰ به نوعی چشم‌انداز آینده کشور ماست که قرار است خیلی از اتفاقات خوب تا آن سال برای کشور حادث شود.

چراغی با اشاره به اینکه این کتاب نوعی سفرنامه کربلاست و جغرافیای مسیر کربلا را کاملا برای مخاطب تشریح و ترسیم کرده است؛ اما نقاط ضعفی هم در نگارش کتاب وجود دارد با اینکه نویسنده نخواسته سیاسی عمل کند اما سیاسی عمل کرده است مثلاً این سیل جمعیت وقتی که به اسرائیل برسد، اسرائیل فتح می شود. ترجمه‌ها و زیر نویس ها که در صحبت‌های عربی به آنان اشاره شده وجود ندارد و این یک نقص برای کتاب است. استفاده از کلمات و عبارات نا مانوس و ثقیل برای عموم از دیگر نقاط ضعف کتاب از نظر منتقد می باشد.

در پایان حاضران در جلسه نقد کتاب نیز، به بیان ویژگی های داستانهای کتاب پرداختند و نقد و نظر خود را اعلام کردند.

تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما