صفحه اصلي
اخبار
اخبار نهاد کتابخانه‌های عمومی
البوم
بازديدها
تصوير ها
رضوی
رمضا
زمان ديجيتال سرور
شعار سال
فراخوان
کتاب ماه
گزارش تصویری
لینک های نهاد
مطالعه مجازی
منو
موسیقی
نشست کتاب خوان
نهاد ها و سازمانها
ورود كاربران
اخبار
1397/7/4 چهارشنبه در شهرستان بوکان برگزار شد: نهمین جلسه نقد و بررسی کتاب به همت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان بوکان نهمین جلسه نقد و بررسی کتاب با حضور بانوان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی آذربایجان غربی، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی بوکان اعلام داشت : در نهمین جلسه نقد و بررسی کتاب بانوان که با حضور پررنگ بانوان بوکانی در آمفی تئاتر کتابخانه مستوره کردستانی برگزار شد کتاب « و نیچه گریه کرد » اثر « اروین یالوم‌ » مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

خالد یوسفی اظهار داشت : در ابتدای این نشست، برنامه‌های کتابخانه‌های عمومی بوکان تشریح و از حاضران برای مشارکت در نشست‌های کتابخوان، جلسات قصه‌گویی و جمع‌خوانی دعوت به عمل آمد و در ادامه چهار منتقد محتوای کتاب «و نیچه گریه کرد» را مورد نقد و بررسی قرار دادند.

وی افزود: هاجر هوشیار به عنوان اولین منتقد کتاب را حاوی انگیزه های بسیار برای سوالات اساسی زندگی بشر معرفی کرد و تاکید کرد: این اثر هم جنبه آموزشی روان‌درمانی دارد و هم ما را با اندیشه‌های فیلسوف بزرگ اواخر قرن نوزدهم و همدورانش فروید و دکتر برویر و دکتر یالوم آشنا می کند؛ وی در پایان مهمترین نکات کتاب از جمله زناشویی، فرزندآوری، ازدواج، حقیقت، اراده و سرنوشت انسان را تشریح کرد.

دومین منتقد کتاب کژال صالحی بود که به چرایی مردن خدا در اندیشه نیچه پرداخت و افزود: منظور نیچه مرگ عینی خدا نیست بلکه او از خدای کلیسا صحبت می کند که کارکرد خود را در اروپای بعد از قرون وسطی از دست داده و باید کنار گذاشته شود. او بشر را به بازگشت به خود و یافتن پتانسیلهای درونی‌اش تشویق می‌کند تا برای خود قوانین جدیدی بیابد و به آن پایبند باشد.

نسرین منگر سومین منتقد این نشست به واکاوی کارایی اندیشه‌های نیچه بر زنان خاورمیانه اشاره و تاکید کرد: نیچه هیچ کجای داستان از خوبی زن نمی‌گوید و تنها پیام او برای همه انسانها آزادی است. این آزادی یعنی رها شدن از تمام قیود و اراده به داشتن یک زندگی پرمعنا. او با بیان دلهره عظیم اندیشه نیچه و مسئولیت ناشی از انتخاب به گفته های خویش پایان داد.

آخرین منتقد نشست لیلا صالحی بود؛ وی دلیل نگارش این اثر که از شخصیتهای تاریخی چون فروید، نیچه، دکتر برویر و لوسالومه وام گرفته است را شناساندن روان‌درمانی اگزیستانسیال دانست که برای درمان بیماران خود از فلسفه و ادبیات یاری می‌جوید. وی ضمن بیان تفاوتها و روش درمانی در روانکاوی کلاسیک و روان‌درمانی اگزیستانسیال افزود: هم نیچه و هم دکتر برویر هر دو بیمار بودند و در جریان داستان درمان می شوند. صالحی نگاه به زن را متعادل توصیف کرد و تاکید کرد: هرچند از نگاه دو فرد بیمار به زنان نگریسته شده است اما ما با زنی مواجه هستیم که در سن بیست و یک سالگی نگران فلسفه آلمان است و به دنبال دکتر برویر استاد فروید می‌گردد تا سرطان غرور نیچه را درمان کند. صالحی با بیان جایگاه ابرانسان و دلایل باور نیچه به نهیلیسم و نفی آموزه‌های کلیسای قرون وسطی و عقل مدرن به صحبتهای خود پایان داد.

این برنامه با اهدای کتاب حضار به کتابخانه خانه کودکان بی‌سرپرست بوستان بوکان و سخنرانی عضو هیات مدیره خانه سالمندان بوکان پایان یافت.

شایان ذکر است این جلسات برای بیان خوانش خاص هر یک از بانوان از کتاب و نیز ترویج فرهنگ خواندن به صورت دو ماه یکبار در کتابخانه مستوره کردستانی برگزار می شود. در برنامه آینده کتاب هزاران خورشید تابان از خالد حسینی (نویسنده افغان) مورد نقد و بررسی قرار خواهد گرفت

تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما