صفحه اصلي
اخبار
اخبار نهاد کتابخانه‌های عمومی
البوم
بازديدها
تصوير ها
رضوی
رمضا
زمان ديجيتال سرور
شعار سال
فراخوان
کتاب ماه
گزارش تصویری
لینک های نهاد
مطالعه مجازی
منو
موسیقی
نشست کتاب خوان
نهاد ها و سازمانها
ورود كاربران
اخبار

1397/2/6 پنجشنبه درکتابخانه مرکزی ارومیه برگزار شد: نشست مولوی شناسی و مثنوی خوانی   به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی، نرگس فرح بخش رئیس کتابخانه مرکزی ارومیه گفت: برگزاری سلسله نشست های مولوی شناسی و مثنوی خوانی در کتابخانه مرکزی ارومیه آغاز شد و اولین جلسه، پنجم اردیبهشت با حضور اساتید و علاقمندان به شعر و ادب در سالن جلسات کتابخانه برگزار شد.

وی افزود: در این نشست دکتر سیامک مختاری مدرس دانشگاه و فعال فرهنگی و اجتماعی ، هادی جوادی استاد دانشگاه، تعدادی از فرهنگیان، دانشجویان و پژوهشگران حوزه ادبیات و جمعی از علاقمندان حضور داشتند.

مختاری که در زمینه انس با مولوی و مثنوی سبقتی دیرینه دارد، سخن خود را چنین آغاز کرد: مثنوی مهم‌ترین اثر تعلیمی مولانا محسوب می‌شود ویک از بارزه‌های آن معنوی بودن آن است، به عبارت دیگر مثنوی، معنوی زیستن را به انسان می‌آموزد.

وی تصریح کرد: مثنوی مفهومی عام به عنوان یک قالب شعری است که با اثر مولوی، معنای خاص یافته و با شنیدن واژه مثنوی، ذهن ابتدا به سراغ مثنوی معنوی مولوی می رود.

مختاری ادامه داد: مثنوی کاملاً متاثر از قرآن و آموزه‌‎های علوی است و احاطه مولوی به قرآن خیره کننده است، غم در زندگی مولوی جایگاهی ندارد و زندگی را سراسر شادی و طرب می بیند، به این مفهوم که به غم فرصت خودنمایی و تاثیرگذاری را نمی‌دهد و ارزش انسان را بسیار والاتر از این می‌داند که در غم مادیات و زندگی دنیوی از دست برود.

مدرس دوره اضافه کرد: مثنوی عشقنامه است؛ نردبان آسمان است؛ کتاب وحدت،خودشناسی و آموختن مراتب انسان است.

رئیس کتابخانه مرکزی گفت: سلسله نشست های مثنوی خوانی ومولوی‌شناسی، هر هفته روزهای چهارشنبه ساعت 18 در سالن جلسات کتابخانه برگزار خواهد شد و فرصتی ارزشمند برای خانواده‌هاست که به صورت جمعی در این محافل شرکت کرده و اوقات فراغت خود را غنی سازند.

تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما