صفحه اصلي
اخبار
اخبار نهاد کتابخانه‌های عمومی
البوم
بازديدها
تصوير ها
رضوی
رمضا
زمان ديجيتال سرور
شعار سال
فراخوان
کتاب ماه
گزارش تصویری
لینک های نهاد
مطالعه مجازی
منو
موسیقی
نشست کتاب خوان
نهاد ها و سازمانها
ورود كاربران


1397/2/15 شنبه مسئول کتابخانه عمومی آیت الله خسروی تکاب: طرح باهم بخوانیم اجرا می شود مسئول کتابخانه عمومی آیت الله خسروی تکاب، طرح باهم بخوانیم را موجب افزایش علاقه ، اعتماد به نفس، ایجاد عادت به مطالعه و انس هر چه بیشتر با کتاب دانست.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان غربی، حبیب اله نعمت الهی، مسئول کتابخانه عمومی آیت اله خسروی تکاب در خصوص اجرای طرح «باهم بخوانیم» گفت: طرح مذکور که به صورت آزمایشی و در مناطق کمتر توسعه یافته کشور ؛ ویژه گروه های سنی هدف یعنی 9 تا 12 سال و در راستای ترغیب و تشویق کودکان به امر کتاب‌خوانی با هدف ترویج سبک زندگی اسلامی ایرانی، در حال اجرا است. در طرح "با هم بخوانیم " برای مطالعه کتاب‌های معرفی شده از سه قالب بلند خوانی، جمع خوانی و مطالعه فردی استفاده می‌شود به این شکل که در مرحله بلند‌خوانی کتاب مورد نظر توسط مخاطبان و به صورت مشارکتی خوانده می شود که این امر به فهم عمیق تر دستور زبان، مفاهیم جمله‌ها کمک می‌کند و پیش زمینه دانستن معانی کلمات و خلاصه ادبیات را فراهم می آورد، جمع‌خوانی که تجربه‌ای جدید از خواندن در فضای گروهی برای مخاطب است که موجب افزایش حس مشارکت و انجام فعالیت‌های جمعی را در مخاطب افزایش و مطالعه فردی که به نحوی شرایطی را فراهم می‌ آورد تا مخاطب در حین برگزاری طرح با کتاب‌های جدید آشنا و شیرینی مطالعه را در خلوت خود تجربه کند؛ روش های به کار برده شده در این طرح و تشویق مخاطبان با جوایزی که در طول دوره اهدا می شود ضمن افزایش انگیزه آنان در مشارکت بیشتردر فرایند اجرای طرح موجب افزایش علاقه ، اعتماد به نفس و ایجاد عادت به مطالعه و انس با کتاب را در این مخاطبان تقویت و نهادینه خواهد نمود.

وی افزود : ایجاد علاقه به مطالعه بیشتر در بین کودکان، آموزش نکات و مفاهیم کلیدی در حوزه اخلاق، ایجاد یک رقابت سالم در میان کودکان، برگزاری کارگاه‌های کاردستی با مقوا، گل رس، نقاشی و انجام فعالیت های علمی و ... را مزایای این طرح برشمردو افزود: کتاب‌های ارسالی متناسب با حوزه‌های مفهومی‌ که طرح درصدد آشنا کردن گروه مخاطب با آنهاست، انتخاب شده و خوشبختانه کودکان عضو کتابخانه نیز علاقه فراوانی به چنین برنامه های فرهنگی و کتاب‌خوانی در کتابخانه دارند.

حبیب اله نعمت الهی ادامه داد: در این طرح تعداد ۲۰ عنوان کتاب در نظر گرفته‌شده که طی ۱۲ هفته باید توسط گروه ۱۲ نفره‌ای که مشخصات آن‌ها از قبل در سامانه طرح «باهم بخوانیم» ثبت شده مطالعه شود؛ برای فاز اول گروه سنی ۹ تا ۱۲ سال پیشنهاد شده و ۴ عنوان از این کتاب‌ها به‌صورت بلندخوانی، ۴ عنوان جمع‌خوانی و مابقی به‌صورت انفرادی مطالعه خواهد شد. جلسات جمع‌خوانی و بلندخوانی در بخش کودک کتابخانه و با راهنمایی و مشارکت مربی برگزار می‌شود.

وی درباره نحوه برگزاری این کلاس‌ها بیان کرد: جلسلات به صورت هفتگی که در هر جلسه یک جلد کتاب هفته و اقلام مورد نیاز (شامل راهنمای مطالعه ،مداد ،پرسشنامه و ...) در اختیار هر فرد قرار می‌گیرد. سپس کتاب مربوط به آن هفته با هدایت مربی و مشارکت اعضای طرح بلندخوانی و یا جمع خوانی می‌شود. در پایان پرسشنامه توصیفی کتاب توسط شرکت‌کننده تکمیل و فعالیت‌های مربوطه نیز (مانند نقاشی و یا کاردستی) با راهنمایی مربی انجام می‌شود. طی این مدت جوایز ارسالی از سوی نهاد اشتیاق و انگیزه شرکت‌کنندگان را برای مشارکت بیشتر می‌کند.

تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما