صفحه اصلي
اخبار
اخبار نهاد کتابخانه‌های عمومی
البوم
بازديدها
تصوير ها
رضوی
رمضا
زمان ديجيتال سرور
شعار سال
فراخوان
کتاب ماه
گزارش تصویری
لینک های نهاد
مطالعه مجازی
منو
موسیقی
نشست کتاب خوان
نهاد ها و سازمانها
ورود كاربران
گزارش تصویریبيشتر
1397/7/19 پنجشنبه در کتابخانه مرکزی ارومیه برگزار شد: نشست حافظ شناسی و حافظ خوانی رئیس کتابخانه مرکزی ارومیه از برگزاری نشست حافظ شناسی و حافظ‌خوانی با حضور سیامک مختارسی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان غربی، نرگس فرح بخش رئیس کتابخانه مرکزی ارومیه گفت: ششمین نشست ادبی کتابخانه مرکزی ارومیه با محوریت حافظ شناسی و حافظ خوانی برگزار شد.

رئیس کتابخانه مرکزی افزود: این نشست 18 مهر در محل سالن جلسات استاد شهریار کتابخانه برگزار شد و سخنران جلسه سیامک مختاری دکترای الهیات، ادیب وعارف بودند، کامران داوری نیکو دکترای مدیریت، نویسنده و صاحبنظر اجتماعی، فرهنگی و آموزشی، فرزانه ولی زاده شاعر و نویسنده و جمعی از ادب دوستان و دانشجویان نیز در نشست حاضر بودند.

مختاری با اشاره‌ای ظریف و نکته بینانه به بیست مهر، روز بزرگداشت حافظ گفت: مهر واژه‌ای پربسامد در دیوان حافظ بوده و هفتاد بار در اشعار حافظ آمده است و عدد بیست نماد کمال و بی نقصی است و این مفاهیم با انتخاب بیست مهر ماه به عنوان روز بزرگداشت حافظ ارتباط معناداری پیدا می کند.

وی با آوردن شاهد از دیوان حافظ به دوازده آموزه از اشعار شمس‌الدین محمد شیرازی اشاره کرد و گفت: عشق، مدارا و رواداری، انس با قرآن، نرنجاندن و نرنجیدن، دم غنیمتی بودن، امیدواری، شاد جانی و گشاده رویی، آسان‌گیری، دوری از تکبر، تواضع و خاکی بودن، صداقت و یک‌رنگی و رازپوشی از مهمترین فضیلت‌های اشعار حافظ است و در این میان صداقت و یک‌رنگی اصلی‌ترین بارزه شعر حافظ محسوب می‌شود.

کامران داوری نیکو با خوانش غزلی از دیوان حافظ، قسمتی از اشعار ایشان را به زبان آذری برگردانده و صحنه‌ای ادبی و پربار در محفل آفریدند، همچنین اشاره ای به ارتباط و تاثیر استاد شهریار از شعر حافظ داشتند.

خواندن غزل توسط فریده حلاجی ، فرزانه ولی زاده و تیمور جامعی از دیگر قسمتهای برنامه بود.

تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما